آشنایی با انواع آسانسور

عکس مقاله آشنایی با انواع آسانسور

با نگاهی به معماری گذشته در می‌یابیم که امکان ساخت ساختمان های بلند از زمان های بسیار دور وجود داشته اما به خاطر سختی بالا رفتن از پله ها اینگونه سازه ها ساخته نمی شده .


با نگاهی به معماری گذشته در می‌یابیم که امکان ساخت  ساختمان های بلند از زمان های بسیار دور وجود داشته اما به خاطر سختی بالا رفتن از پله ها اینگونه سازه ها ساخته نمی شده .


پس از اختراع اوتیس و ایمن شدن آسانسورها ساخت و ساز افزایش یافت و با افزایش ساخت و ساز تقاضا برای تولید آسانسور نیز افزایش یافت و این موضوع باعث به وجود آمدن انواع آسانسورها شد.


این آسانسورها عبارتند از آسانسورهای کششی، هیدرولیک، پنوماتیک و پیچی


آسانسور کششی


این آسانسورها بر اساس ماشین اتوود کار می‌کنند، این طرح متشکل است از دو وزنه‌ بر دو سر یک نخ که از روی یک قرقره عبور می کند، در آسانسورهای کششی نیز  بریک سر سیم بکسل کابین و بر سر دیگر کادر وزنه و سیم بکسل از روی فلکه ی موتور عبور می کند.


در آسانسور کششی از موتور آسانسور  برای بالا و پایین بردن کابین و از کادر وزنه برای کاهش فشار وارد بر موتور استفاده میشود؛ در ماشین آتوود همواره وزن وزنه ها ثابت و برابر هستند به همین خاطر با وارد کردن نیروی بسیار کمی به هر طرف ، سیستم جابجا میشود اما در آسانسورها وزن کابین همواره در حال تغییر است و اگرکادر وزنه هم وزن  ظرفیت کابین باشد برای بالا و پایین بردن کابین در زمان خالی بودن فشار بسیار زیادی به موتور وارد می شود، به همین خاطر وزن وزنه همواره نصف ظرفیت کابین است این امر باعث می‌شود که در زمان خالی و پر بودن کابین نصب نیروی مورد نیاز در حالت قبل به موتور وارد شود به همین خاطر به موتوری با نصب قدرت حالت قبل نیاز  خواهیم داشت و این امر باعث بهینه سازی در مصرف انرژی خواهد شد.


در این نوع آسانسورها کادر وزنه در اطراف  و درون چاه آسانسور قرار دارد و موتور آسانسور و فلکه موتور در فضایی به نام موتورخانه و بالای چاه آسانسور قرار می گیرد.


نوع دیگری از آسانسورهای کششی نیز وجود دارد به نام "Room Less " که در آن دیگر نیازی به موتورخانه نیست.


نصب آسانسورهای کششی معمولا در مراحل پایانی ساخت ساختمان انجام می شود و نیاز به داشتن فضایی برای چاه آسانسور و موتورخانه دارد، نصب این گونه آسانسورها در حدود یک ماه زمان میبرد.


آسانسورهای هیدرولیک


در گذشته آسانسورهای هیدرولیک بر اساس قانون پاسکال کار می کردند؛ به گونه ای که ظرفی پر از روغن که در سمتی سطح مقطع کوچک و در سمت دیگر سطح مقطع بزرگتری داشت و با فشار آوردن به یک سمت، سمت دیگر دستگاه در جهت عمودی جابه‌جا می‌شد؛ اما آسانسور های امروزی متشکل است از موتور الکتریکی پمپ فشار روغن وجک هیدرولیک که همه ی این وسایل در چاهک آسانسور و در زیر کابین قرار می‌گیرد.


در آسانسورهای هیدرولیک به دلیل  وجود نداشتن کادر وزنه تمام بار کابین و مسافران توسط سیستم جک هیدرولیک جابجا می شود این امر باعث نیاز به موتورهای قوی ترین نسبت به آسانسور کششی می‌شود؛ موتور این آسانسورها به همراه یک شیر الکتریکی مخصوص که اصطلاحاً پاوریونیت نامیده می‌شود در ظرف روغن غوطه ورهستند و وظیفه تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک را دارند؛ در این آسانسورها تنها در حرکت رو به بالا نیاز به کار کردن موتور وجود دارد و حرکت رو به پایین آسانسور تنها با باز شدن شیر پاوریونیت صورت می گیرد ، به صورت کلی می توان گفت میزان انرژی مصرفی آسانسورهای هیدرولیک برابر با آسانسورهای کششی است.

به دلیل وجود سیستم جک هیدرولیک از این  آسانسورها در ساختمانهای با بیش از پنج طبقه استفاده نمی شود؛  با وجود این محدودیت اخیرا از آسانسورهای هیدرولیک در مصارف خانگی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند، در اروپا ۷۰ درصد از آسانسورهای زیر پنج طبقه هیدرولیک هستند، این امر به خاطر نرمی در حرکت آسانسور، خرابی واستهلاک بسیار کم توانایی، جابجایی بارهای بسیار سنگین، امکان ایجاد آسانسور های زیبا و شیشه ای، عدم نیاز به موتورخانه در پشت بام و امنیت بسیار بالا در هنگام وقوع زلزله صورت گرفته است.


آسانسور های مغناطیسی


همه ما تاکنون با آهنربا ها بازی کرده ایم و زمان نزدیک کردن قطب های ناهمنام آهنربا شاهد فرار آهنربا ها از هم بوده ایم؛ اساس کار آسانسورهای مغناطیسی  نیز به همین شیوه می باشد در چاهک این آسانسور ها به جای قرار دادن ریل آسانسور در دیواره ها آهنربای مغناطیسی کار می‌گذارند در کف آسانسور نیز یک آهنربای مغناطیسی با  قطب مخالف آهنربای واقع در دیواره ها وجود دارد، با اتصال برق نیروی رانش باعث بالا رفتن آسانسور می شود


این آسانسورها بدون استفاده از کابل و موتور کار می کنند حتی امکان حرکت چند کابین در یک چاه وجود دارد این تکنولوژی حتی امکان حرکت افقی را به  کابل های آسانسور را می دهد؛از آسانسورهای مغناطیسی می توان به عنوان انقلابی در صنعت آسانسور یاد کرد، چون با وجود این آسانسورها دیگر هیچ محدودیتی در طراحی ساختمان های بلند وجود نخواهد داشت


این آسانسورها  بسیار امن تر از سایر آسانسور آن می باشد اما به علت قیمت بسیار بالای این آسانسورها نصب این آسانسورها به صورت عمومی رواج  پیدا نکرده است.


 آسانسورهای پنوماتیک


استفاده از آسانسورهای پنوماتیک انتخاب خوبی برای خانه های دوبلکس و یا خانه های دو الی چهار طبقه ای که جای بسیار کمی دارد می باشد.

این آسانسورها را می‌توان در فضایی در حدود یک متر مربع نصب کرد، نصب آسانسورهای نیاز به ایجاد چاه یا قرار دادن موتور خانه  بر روی پشت بام ندارد همچنین برای نصب این آسانسورها از برق تک فاز استفاده می شود که خطر برق گرفتگی را بسیار پایین می آورد.

از این آسانسورها برای جابجایی بار و  افراد به صورت محدود استفاده می‌شود و در بیشترین ظرفیت خود توانایی جابجایی وزنی حدود ۲۴۰ کیلوگرم را دارد.

این آسانسور شامل یک استوانه وکیوم شده است که امکان عبور هوا از هیچ نقطه آن به جز محفظه مشخص شده در بالای آسانسور وجود ندارد برای بالا رفتن آسانسور موتور آسانسور شروع به خارج کردن هوا از درون محفظه بالای کابین میکند و با ایجاد خلا کابین به سمت بالا کشیده می شود و برای پایین رفتن آسانسور،  محفظه بالای آسانسور باز شده و اجازه ورود هوا به فضای بالای کابین را میدهد و در نتیجه آسانسور به سمت پایین حرکت میکند.


 آسانسور پیچی


این آسانسورها بهترین انتخاب برای خانه های کم جا با حداکثر ارتفاع ۴ طبقه می باشد؛ آسانسورهای پیچی رامی توان هم با برق سه فاز و هم برق تک فاز نصب و راه اندازی کرد


آسانسورهای پیچی شامل یک پیچ بلند یک  مهره و یک تسمه می باشد که توسط موتور به حرکت در می آیند و  آسانسور را جابجا می کند؛ این آسانسورها دارای ایمنی بسیار بالایی هستند به صورتی که  می‌توان از این آسانسورها به عنوان آسانسور های بدون سقوط یاد کرد؛ این امر به خاطر آن است که مکانیزم این آسانسور در حالت عادی بدون حرکت و قفل می باشد و تسمه تنها عامل حرکت می باشد و در صورت پاره شدن تسمه آسانسور از کار می ایستد.


برای نصب آسانسور های  پیچی نیاز به قرار دادن فضا برای موتورخانه وجود ندارد چون موتور آسانسور بر روی بدنه سوار می شود.


برخلاف آسانسورهای پنوماتیک آسانسورهای پیچی محدودیتی برای تعداد مسافر ندارند و می توانیم از ان ها  در ابعاد بسیار کوچک تا ابعاد بسیار بزرگ استفاده کنیم.


از ما مشاوره ی رایگان بگیرید
تا ۱۰شب: 02166020816